Statuetka i Medal

STATUETKA 2023

statuetka

Statuetka zaprojektowana w 2023 roku przez Piotra Szulkowskiego.

 

STATUETKA 2019 – 2022

Statuetka Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida

fot. Tomasz Urbanek/East News

Autorem statuetki jest prof. Piotr Gawron. Zrobiona jest z brązu, osadzona na marmurowym postumencie. Przedstawia drzewo o silnych korzeniach. Pień drzewa jest w kształcie kolumny w porządku jońskim. W koronie drzewa umieszczone są napisy: Nagroda im. Cypriana Kamila Norwida 2019 (przód) i Samorząd Województwa Mazowieckiego (tył).

 

STATUETKA 2011 – 2018

Statuetka wykonana jest z brązu. Jej autorem jest Eugeniusz Kozak.

 

STATUETKA 2008 – 2010 

Statuetka

Statuetka wykonana jest z brązu. Wyobraża zwinięty zwój papieru – symbol twórczości literackiej Norwida – spięty pieczęcią z orłem (często używanym przez Norwida symbolem). Autor statuetki, Eugeniusz Kozak, na awersie umieścił anioła ze skrzydłami (symbol opieki nad sztuką), którego wizerunek pochodzi z oryginalnego rysunku Cypriana Norwida. Anioł wygląda jakby sfrunął i przysiadł na statuetce, co stanowi nawiązanie do “Promethidionu”. Poniżej znajdują się cztery symbole sztuki (pędzle, pióro, maski teatralne, fragmenty partytury), nazwa nagrody, nazwisko laureata oraz napis: Samorząd Województwa Mazowieckiego. Po drugiej stronie zwoju autor umieścił medalion z wizerunkiem Cypriana Norwida, pod którym znajduje się fragment poetyckiego traktatu o sztuce “Promethidion”:

 

I jak widzę przyszłą w Polsce sztukę,
Jako chorągiew na prac ludzkich wieży,
Nie jak zabawkę ani jak naukę,
Lecz jak najwyższe z rzemiosł Apostoła
I jak najniższą modlitwę Anioła.

 

STATUETKA 2003 – 2007 

statuetka

Autorem statuetki jest Eugeniusz Kozak. Jest to wykonane z brązu popiersie poety umieszczone na wysokim cokole. Na obręczy okalającej cokół wyryto symbole czterech nagradzanych dziedzin sztuki: pięciolinii z nutami, pędzli malarskich, gęsiego pióra i masek teatralnych. Znalazły się tu również słowa poety:

O nieskończona jeszcze
Dziejów praca
Nieprzepalony jeszcze glob sumieniem.

Ludzkość bez boskości sama siebie zdradza

 

STATUETKA 2002 

Statuetka nagrody norwida 2002Statuetka nagrody norwida 2002-literatura

W 2002 roku, podczas I edycji Nagrody im. C. K. Norwida, wręczano statuetkę autorstwa prof. Piotra Gawrona. Miała ona kształt książki. Składała się z dwóch części połączonych zawiasami. Na pierwszej “okładce” rzeźbiarz umieścił autoportret Cypriana Norwida. Na odwrocie umieszczono fragment wiersza Poety:

I jak widzę przyszłą w Polsce sztukę,
Jako chorągiew na prac ludzkich wieży,
Nie jak zabawkę ani jak naukę,
Lecz jak najwyższe z rzemiosł Apostoła
I jak najniższą modlitwę Anioła.

W środku wyryto nazwiska Laureatów i dziedzinę sztuki, za jaką Nagroda została przyznana oraz podpis Cypriana Norwida, sugerujący, że to właśnie On sam podpisuje się pod Nagrodą. Po zamknięciu “książki”, na czwartej okładce widnieje herb Mazowsza z napisem Sejmik Województwa Mazowieckiego.

 

 

MEDAL PAMIĄTKOWY 2023

Medal pamiątkowy zaprojektowany przez Piotra Szulkowskiego w 2023 roku.

Medal pamiątkowy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MEDAL PAMIĄTKOWY 2006 – 2022

W 2006 roku, po raz pierwszy, nominowani do Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida zostali wyróżnieni, podczas uroczystej gali wręczania nagród, imiennymi medalami okolicznościowymi, zaprojektowanymi przez prof. Piotra Gawrona.

nagroda medal fot_. A. Kot

 

Ostatnio zaktualizowano 7 października 2024 o 14:11

Mazowiecki Instytut Kultury