Marek Wojciech Druszcz – Laureat Nagrody Norwida 2024 w kategorii Sztuki Plastyczne
Marek Wojciech Druszcz – fotoreporter, fotograf
Nominowany za wystawę fotograficzną Obiektywnie w Konstancińskim Domu Kultury „Hugonówka”
Fotografią zawodowo zajmuje się od 1966 r., kiedy jako asystent podjął pracę w Centralnej Agencji Fotograficznej. W latach 70. był fotoreporterem „Głosu Pracy”, „Sportowca”, „Literatury”, „Kultury”, „Magazynu Rodzinnego”. Po wprowadzeniu stanu wojennego utracił zatrudnienie i wyjechał z rodziną do Maroka. Po powrocie do Polski w połowie lat 80. związał się z Agence France-Presse. Dokumentował znaczące wydarzenia polityczne i społeczne także dla Reutera i Associated Press. W latach 90. kontynuował współpracę z AFP jako korespondent na terenach dawnego ZSRR. W 1992 r. został zastępcą kierownika działu fotograficznego Magazynu „Gazety Wyborczej”, skąd po pięciu latach przeszedł do „Rzeczpospolitej”, a następnie na stanowisko kierownika działu fotograficznego „Polityki”. Jego fotografie były publikowane w pismach zagranicznych, takich jak „Life”, „Time”, „Newsweek”, „New York Times”, „Washington Post”, „Figaro”. Był wielokrotnie nagradzany w międzynarodowych konkursach fotograficznych, wyróżniony Nagrodą World Press Foto 1977. Uczestnik wielu wystaw fotograficznych, zbiorowych i indywidualnych. Zasłynął jako autor zdjęć przedstawiających ludzi kultury, z których część ukazała się w albumie „Portrety”. Fotografie Wojciecha Druszcza znajdują się w zbiorach krakowskiego Muzeum Fotografii, Archiwum Ośrodka KARTA. Był wielokrotnie zapraszany do jury konkursów fotograficznych, w tym Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Prasowej magazynu „Press”. Jest członkiem ZPAF, SDP oraz przewodniczącym sekcji Autorów Dzieł Fotograficznych Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.
Prezentowana od czerwca do sierpnia 2023 r. w Konstancińskim Domu Kultury „Hugonówka” wystawa była retrospektywą jego twórczości. Pokazano kilkadziesiąt spośród kilkunastu tysięcy zdjęć wykonanych przez ponad 50 lat pracy fotoreporterskiej i fotograficznej.
Katarzyna Sadowska w uzasadnieniu wniosku podkreśliła: „Wojciech Druszcz jest stuprocentowym portrecistą. W fotografiach z PRL-u, obrazach solidarnościowych strajków, w upadku ZSRR oraz podczas wojen na Kaukazie – interesuje go opowieść o człowieku. W równym stopniu w zdjęciach z Maroka, jak i z polskich ulic – Druszcz szuka człowieka, próbuje zajrzeć mu w twarz. Stara się do swojego bohatera zbliżyć, pozbawić go historycznych naleciałości, zabrać go z jego czasu – uczynić uniwersalnym.”
Dzisiaj wszyscy mają aparat fotograficzny takiej wartości jak mieli Amerykanie na księżycu. Każdy to ma w kieszeni i może robić miliony zdjęć i miliony wystaw fotograficznych jest, na których nie ma co oglądać. (…) Marek Wojciech Druszcz (…) to był fotograf w literaturze, polityce, prasowy fotograf, nagradzany na World Press Foto – ważna postać w fotografii. Ale co ważniejszego, to na jego wystawach stanąłem czasami i na chwilę zwróciło coś moją uwagę. Facet myśli, ma ogromny dorobek – powiedział podczas laudacji przewodniczący Kapituły Plastycznej Stanisław Wieczorek.
Opowiadanie o fotografii, to nie jest najlepszy pomysł. Fotografię trzeba oglądać, dlatego ograniczę się do kilku słów. Dziękuję szanownej kapitule oraz stowarzyszeniu ZAiKS, które mnie zgłosiło do tej nagrody. W Teatrze Polskim jest mural, który powstał na podstawie mojej fotografii. Zachęcam do jego obejrzenia, będziecie mieli Państwo malutką próbkę tego czym się zajmuję – powiedział podczas gali wręczania nagród Marek Wojciech Druszcz.
Ostatnio zaktualizowano 26 września 2024 o 09:28