Anna Beata Wątróbska-Wdowiarska – Laureatka w kategorii Sztuki Plastyczne 2023
Anna Beata Wątróbska-Wdowiarska – rzeźbiarz – medalier
Nominowana za wystawę monograficzną „Iluzja w przestrzeni. Anna Beata Wątróbska-Wdowiarska. Medalierstwo i rzeźba”, Muzeum Mazowieckie w Płocku
Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jest jedną z najbardziej znanych i uznanych polskich artystek zajmujących się medalierstwem. Specjalizację w tej dziedzinie ukończyła w pracowni prof. Zofii Demkowskiej. Dyplom zrealizowała w pracowni prof. Stanisława Słoniny. Jej praca dyplomowa została nagrodzona Medalem im. prof. Mariana Wnuka. Oprócz medalierstwa zajmuje się też rzeźbą i projektowaniem monet. W dorobku artystycznym posiada ponad dwieście realizacji medali bitych. Lane i bite medale jej autorstwa znajdują się w zbiorach zagranicznych i krajowych muzeów oraz osób prywatnych.
Artystka brała udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in. w: Międzynarodowych Kongresach Medalierskich FIDEM w Helsinkach, Budapeszcie, Rapperswil, Neuchatel, Hadze, Weimarze, Paryżu, Międzynarodowych Biennale Medalierskich – Seixal w Portugalii, „Warszawska Rzeźba Końca Wieku”, „Polsko-Amerykańska Wystawa Medalierstwa” w Colorado Springs, „Sacrum” w Kielcach, Międzynarodowych Konkursach Medalierskich w Tel Avivie, XIV Międzynarodowm Biennale Dantesca w Ravennie, Medailles polonaises contemporaines w Ville de Namur, wystawach w Muzeum Sztuki Medalierskiej we Wrocławiu i w Breisach nad Renem.
Jest laureatką licznych nagród krajowych i zagranicznych. Zajmowała czołowe miejsca w wielu prestiżowych konkursach, m.in.: „Prize for the most artistically elaborated medal” FIDEM 1994 (Budapeszt), Konkurs na medal XXV FIDEM CONGRESS (Neuchatel), Międzynarodowy Konkurs Medalierski „Masaccio 600” i „Anima Spiritus Violin” – Tel Aviv, Międzynarodowy Konkurs Monetarny Mennicy Japońskiej, Konkurs na „Medal Sejmowy” (Warszawa). Artystka jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Fédération Internationale de la Médaille d’Art. (FIDEM), pełni też funkcje wiceprezesa Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Sztuki Medalierskiej przy Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II W Częstochowie.
W swojej twórczości, poprzez ciągłe poszukiwania nowych form przekazu, przesuwanie granic możliwości technicznych materiału, a także granic swojej wyobraźni, zawiera wielkie pokłady emocji, intelektu i ekspresji, co stanowi finalny cel artystki. (Leonard Sobieraj, z uzasadnienia wniosku).
Ostatnio zaktualizowano 25 września 2023 o 13:21