Gala wręczenia nagród im. C.K. Norwida 2024

taka statuetka jest wręczana laureatom

Statuetka Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida

Maestro Wiesław Ochman – wybitny śpiewak operowy – odbierze 23 września 2024 r. statuetkę Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida w kategorii „Dzieło Życia”. Podczas gali wręczenia nagród poznamy również laureatów w kategoriach: Literatura, Muzyka, Sztuki Plastyczne i Teatr.

„Dzieło Życia”

Nagrodę specjalną „Dzieło Życia” za całokształt twórczości kapituła przyznała w tym roku tenorowi lirycznemu, zaliczanemu do grona najwybitniejszych artystów operowych świata – Wiesławowi Ochmanowi. Maestro od dziesięcioleci występuje na scenach operowych Polski, Europy i obu Ameryk. Osiąga liczne sukcesy festiwalowe. Zaśpiewał w około 1800 spektaklach operowych. Zrealizował ponad 60 nagrań płytowych, w tym 9 płyt solowych.

– W czasie swojej kariery liczącej dziesiątki lat, oprócz wykonywania światowego repertuaru operowego, przy każ­dej możliwej okazji promował na wielkich scenach muzykę polską – i tą starszą, z niezapomnianymi kreacjami z oper Stanisława Moniuszki, a kończąc na wieloletniej współpracy z Krzysztofem Pendereckim. Wielowymiarowość działalności maestro Wiesława Ochmana jest wprost imponująca. Jest również reżyserem, malarzem, filantropem, kolekcjonerem, poliglotą. A przede wszystkim wspaniałym, otwartym czło­wiekiem, który daje ogromną siłę młodym adeptom sztuki wokalnej, wspierając ich kariery – podkreśliła w uzasadnieniu wniosku dr hab. Jolanta Pszczół­kowska-Pawlik.

Literatura

W kategorii Literatura nominacje do Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida otrzymali:

  • Robert Papieski za książkę „Oblicza Iwaszkiewicza” (Wydawnictwo Akademickie SEDNO),
  • Tomasz Tyczyński za zbiór opowiadań „Nieuzasadnione poczucie szczęścia” (Wydawnictwo Nisza)
  • Marek Wawrzkiewicz za tom wspomnień i esejów „Nie minęło” (Wydawnictwo Autorskie Andrzej Dębkowski).

Muzyka

Kapituła muzyczna zdecydowała o wyróżnieniu w tym roku Beaty Bolesławskiej-Lewandowskiej, która odegrała kluczową rolę w doprowadzeniu do przekazania przez rodzinę Andrzeja Panufnika jego archiwum Gabinetowi Zbiorów Muzycznych Biblioteki UW, w  tym w usystematyzowaniu, skatalogowaniu i opracowaniu cennego zbioru.

Maciej Grzybowski otrzymał nominację za przygotowanie koncepcji i realizację 8. Festiwalu muzycznego „TRZY-CZTE-RY. Konteksty. Kontrasty. Konfrontacje”.

Doceniono również Tomasza Rittera za płytę „Lessel, Haydn, Vorisek, Beethoven, Chopin (NIFCCD 146)” oraz wykonanie III koncertu fortepianowego c-moll op. 37 Ludwiga van Beethovena z {oh!} Orkiestrą pod dyrekcją Vaclava Luksa w Filharmonii Narodowej 5 października 2023 r. na koncercie inauguracyjnym II Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych.

Sztuki plastyczne

W dziedzinie sztuk plastycznych pretendentami do statuetki norwidowskiej zostali:

  • Marek Wojciech Druszcz za wystawę fotograficzną „Obiektywnie” w Konstancińskim Domu Kultury „Hugonówka”,
  • Agata Skwarczyńska, która zrealizowała projekt „Lekcja anatomii – rekonfiguracja” w sali teatralnej Cricoteki w Krakowie,
  • Teresa Starzec za wystawę „Oczka się gubią, ale do oczek zawsze można wrócić” prezentowanej w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży.

Teatr

Wśród kreacji teatralnych uznanie kapituły zdobyli:

  • Piotr Cieplak za reżyserię spektaklu „Czekając na Godota” Samuela Becketta zrealizowanego na Scenie Studio Teatru Narodowego w Warszawie,
  • Marcin Hycnar, który stworzył kreację aktorską w monodramie „Pogo” Jakuba Sieczki w adaptacji i reżyserii Kingi Dębskiej w Teatrze Polonia w Warszawie
  • Maksymilian Rogacki za reżyserię spektaklu „Przygody Koziołka Matołka” w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie.

Statuetki i nagrody pieniężne

Poza statuetkami Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida laureaci otrzymają nagrody pieniężne w wysokości 35 tysięcy złotych. Laureat nagrody „Dzieło Życia” otrzyma 50 tysięcy złotych. Nominowani do nagrody wyróżnieni zostaną imiennymi medalami okolicznościowymi oraz nagrodami w wysokości 13 tysięcy złotych.

 

Ostatnio zaktualizowano 19 września 2024 o 11:57

Mazowiecki Instytut Kultury