Rok 2020

Laureaci Nagrody im. Norwida 2020

Infografika ze zdjęciami laureatów Nagrody im. Norwida 2020Anna Piwkowska, Paweł Mykietyn, Stanisław Wieczorek i Grzegorz Jarzyna zostali tegorocznymi laureatami Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida. Nagrodą „Dzieło Życia” za całokształt twórczości kapituła uhonorowała Marka Gaszyńskiego.

Ogłoszenie laureatów nagrody odbyło się w tym roku w formie wirtualnej. – Mam nadzieję, że ta nagroda będzie takim szczególnym docenieniem tych wybitnych twórców, ponieważ sztuka w czasach pandemii jest szczególnie dotknięta – powiedział przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Ludwik Rakowski, gratulując laureatom i nominowanym. Statuetki Norwidowskie przyznane zostały po raz 19. Celem tego wyróżnienia jest promocja wybitnych dzieł i kreacji oraz ich autorów. – Nagrodę im. Norwida poczytujemy jako misję tworzenia i pielęgnowania kultury naszego kraju – podkreślił wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

Laureat Nagrody „Dzieło Życia”

Dziennikarz i prezenter muzyczny, autor tekstów ponad 150 piosenek i wielu książek o tematyce muzycznej, wybitny znawca polskiej muzyki rozrywkowej – Marek Gaszyński – otrzyma w tym roku Nagrodę „Dzieło Życia”. Laureat od ponad 60 lat nieprzerwanie popularyzuje polską muzykę rozrywkową we wszystkich dostępnych mediach. W 1962 r. związał się z Polskim Radiem. Na jego audycjach wychowały się pokolenia słuchaczy. W 1964 roku zaczął tworzyć teksty piosenek dla gwiazd muzyki rozrywkowej. Jedna z najbardziej rozpoznawalnych piosenek, w niezapomnianej aranżacji Czesława Niemena – Sen o Warszawie: Mam tak samo jak ty/ Miasto moje a w nim/ Najpiękniejszy mój świat/ Najpiękniejsze dni/ Zostawiłem tam kolorowe sny – okrzyknięta została nieformalnym hymnem Warszawy. Spod jego pióra wyszły takie szlagiery jak: Ojciec żył, tak jak chciał w wykonaniu zespołu Gang Marcela czy Gdzie się̨ podziały tamte prywatki Wojciecha Gąssowskiego. Szczególnym sentymentem autor darzy piosenki napisane dla Czerwonych Gitar (Barwy  jesieni, Nie  zadzieraj nosa, Posłuchaj co ci powiem, Przed pierwszym balem, Stracić kogoś, Jesień idzie przez park i Pożegnanie z gitarą). Teksty Marka Gaszyńskiego znalazły się również w repertuarze takich wykonawców i zespołów jak m.in.: Breakout, Budka Suflera, Halina Frąckowiak, Jerzy Grunwald, Bogusław Mec, Niebiesko-Czarni czy Tadeusz Woźniak.

Laureaci w poszczególnych kategoriach

Nagrodę Cypriana Kamila Norwida w kategorii Literatura odbierze poetka i eseistka Anna Piwkowska nagrodzona za książkę poetycką „Między monsunami”. – To jest poezja mądra, erudycyjna i bardzo własna, suwerenne – ocenił przewodniczący kapituły Literackiej Marek Wawrzkiewicz, ogłaszając werdykt jury.

W dziedzinie muzyki kapituła nagrodziła kompozytora i klarnecistę Pawła Mykietyna za II koncert na wiolonczelę i orkiestrę symfoniczną. Laureat jest – jak określiła przewodnicząca Kapituły Muzycznej Małgorzata Komorowska, podczas laudacji – kompozytorem, który nie słabnie w inwencji i pomysłach.

Spośród zeszłorocznych ekspozycji, uznanie zyskały dwie wystawy grafiki Stanisława Wieczorka, które obejrzeć można było w Galerii Sztuki na Prostej w Jabłonnie. – Jest to postać odznaczająca się charyzmą i ciekawym życiorysem. W twórczości charakterystyczną pieczęcią jest jego inspirowanie się sztuką geometryczną – zaznaczyła przewodnicząca Kapituły Plastycznej Anna Szyjkowska-Piotrowska.

Statuetkę Norwidowską w kategorii Teatr otrzyma natomiast znakomity reżyser teatralny, operowy i filmowy Grzegorz Jarzyna za reżyserię, adaptację i scenografię spektaklu „Inni Ludzie” według tekstu Doroty Masłowskiej, wystawianego w TR Warszawa. Jak podkreślił Lech Śliwonik, przewodniczący Kapituły Teatralnej, jest to „ogromnie barwne widowisko o wymiarze również tragicznym. Pierwsze takie dokonanie w twórczości Grzegorza Jarzyny, ale bardzo ważne dla polskiego teatru współczesnego.

 

Finał XIX edycji Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida!

Infografika z logo i zdjęciem statuetekW czwartek 24 września o godz. 12.00 rozpocznie się konferencja on-line, podczas której ogłoszeni zostaną laureaci XIX edycji Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida. W konferencji udział wezmą przedstawiciele władz Mazowsza oraz przewodniczący Kapituł Norwidowskich.

Zapraszamy serdecznie na transmisję na żywo

 

 

 

Nominacje do nagrody (za dzieło lub kreację powstałe w 2019 r.) otrzymali:

w kategorii LITERATURA

  • Anna Piwkowska za książkę poetycką „Między monsunami”, Wydawnictwo Znak
  • Paweł Sołtys za zbiór opowiadań „Nieradość”, Wydawnictwo Czarne
  • Filip Springer za książkę „Dwunaste: Nie myśl, że uciekniesz”, Wydawnictwo Czarne

w kategorii MUZYKA

  • Marta Boberska za partie Muzyki i Eurydyki w premierze „Orfeusza” Claudia Monteverdiego, Polska Opera Królewska
  • Paweł Łukaszewski za skomponowanie dzieła Ascensio Domini
  • Paweł Mykietyn za II koncert na wiolonczelę i orkiestrę symfoniczną

w kategorii SZTUKI PLASTYCZNE

  • Andrzej J. Jaroszewicz za wystawę retrospektywną fotografii „Między lustrami” w NEY Gallery & Prints w Warszawie
  • Rafał Olbiński za scenografię do spektaklu „Czarodziejski flet”, Warszawska Opera Kameralna
  • Stanisław Wieczorek za wystawy grafiki, Galeria Sztuki na Prostej w Jabłonnie

w kategorii TEATR

  • Grzegorz Jarzyna za reżyserię, adaptację i scenografię spektaklu „Inni Ludzie” według tekstu Doroty Masłowskiej, TR Warszawa
  • Gabriela Muskała za rolę Felicji w sztuce „Jak być kochaną” według Kazimierza Brandysa, Teatr Narodowy w Warszawie
  • Krzysztof Szczepaniak za rolę Hamleta w spektaklu „Hamlet”, Teatr Dramatyczny
    st. Warszawy

W tym roku Nagrodą “Dzieło Życia” uhonorowany zostanie dziennikarz i prezenter muzyczny, autor tekstów ponad 150 piosenek i wielu książek o tematyce muzycznej, wybitny znawca polskiej muzyki rozrywkowej – Marek Gaszyński.

 

 

Ogłaszamy nominacje do Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida 2020!

 

Grafika z logo nagrody i zdjęciem statuetekKapituły Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida nominowały 12 artystów, tworzących na Mazowszu, za najlepsze dzieła i kreacje 2019 roku. Nagrodę „Dzieło Życia” – przyznawaną za całokształt twórczości – odbierze w tym roku wybitny znawca polskiej muzyki rozrywkowej.

Muzyka rozrywkowa

Dziennikarz i prezenter muzyczny, autor tekstów ponad 150 piosenek i wielu książek o tematyce muzycznej, wybitny znawca polskiej muzyki rozrywkowej – Marek Gaszyński – otrzyma w tym roku Nagrodę „Dzieło życia”. Na jego tekstach wychowały się pokolenia Polaków. Jedna z najbardziej rozpoznawalnych piosenek, w niezapomnianej aranżacji Czesława Niemena: Mam tak samo jak ty/ Miasto moje a w nim/ Najpiękniejszy mój świat/ Najpiękniejsze dni/ Zostawiłem tam kolorowe sny – okrzyknięta została nieformalnym hymnem Warszawy.

Poezja, opowiadania i reportaż

Za zeszłoroczne premiery literackie kapituła doceniła Annę Piwkowską – autorkę książki poetyckiej „Między monsunami” (wyd. Znak), Pawła Sołtysa za zbiór opowiadań „Nieradość” (wyd. Czarne) i Filipa Springera za książkę „Dwunaste: Nie myśl, że uciekniesz” (wyd. Czarne).

Muzyka operowa, sakralna i awangardowa

W kategorii muzyka kapituła wyróżniła Martę Boberską za partie Muzyki i Eurydyki w premierze „Orfeusza” Claudia Monteverdiego, zrealizowanej przez Polską Operę Królewską, Pawła Łukaszewskiego za skomponowanie dzieła Ascensio Domini oraz Pawła Mykietyna za II koncert na wiolonczelę i orkiestrę symfoniczną.

Fotografia, grafika i scenografia

Sztuki plastyczne reprezentowane będą w tegorocznej edycji Nagrody im. C. K. Norwida przez fotografika, grafika i scenografa. Wśród zeszłorocznych ekspozycji uznanie zyskały wystawa retrospektywna fotografii „Między lustrami” Andrzeja Jaroszewicza (Ney Gallery & Prints w Warszawie) oraz dwie wystawy grafiki Stanisława Wieczorka (Galeria Sztuki na Prostej w Jabłonnie). Rafał Olbiński doceniony został natomiast za wybitne połączenie malarstwa z technologiami multimedialnymi w spektaklu „Czarodziejski flet”, wystawianym w Warszawskiej Operze Kameralnej.

Reżyseria i kreacje aktorskie

Kapituła Teatralna nominowała reżysera i dwóch aktorów. Grzegorz Jarzyna został doceniony za reżyserię, adaptację i scenografię spektaklu „Inni Ludzie” według tekstu Doroty Masłowskiej, wystawianego w TR Warszawa. Gabrielę Muskałę kapituła wyróżniła za rolę Felicji w sztuce „Jak być kochaną” według Kazimierza Brandysa, którą można obejrzeć w Teatrze Narodowym w Warszawie. Uznanie jury zyskał również Krzysztof Szczepaniak za rolę tytułową w spektaklu „Hamlet”, zagraną w Teatrze Dramatycznym m. st. Warszawy.

Nagrody

Nazwiska laureatów w poszczególnych kategoriach ogłoszone zostaną 24 września 2020 r. – w rocznicę urodzin Cypriana Norwida. Otrzymają oni okolicznościową statuetkę, dyplom oraz 25 tysięcy złotych, a w przypadku laureata Nagrody “Dzieło Życia” – 30 tysięcy złotych. Nominowani uhonorowani zostaną imiennym medalem okolicznościowym oraz nagrodą pieniężną w wysokości 5 tysięcy złotych.

 

 

Kapituły Nagrody im. C. K. Norwida wybierają nominowanych!

O tym, kto otrzyma w 2020 roku nominacje do Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida (spośród zgłoszonych kandydatów) decydują przedstawiciele środowisk twórczych, artyści, krytycy i teoretycy literatury, muzyki, sztuk plastycznych, teatru – zasiadający w kapitułach nagrody. Oto oni:

Kapituła Literacka

Jarosław Klejnocki
Krzysztof Masłoń
Krzysztof Mrowcewicz
Jan Rejczak
Marek Wawrzkiewicz – przewodniczący
Tomasz Wójcik

Kapituła Muzyczna

Izabela Kłosińska
Małgorzata Komorowska – przewodnicząca
Stanisław Leszczyński
Grzegorz Michalski
Janusz Przybylski
Dorota Stalińska

Kapituła Plastyczna

Janusz Fogler
Jacek Maślankiewicz
Dorota Stalińska
Anna Szyjkowska-Piotrowska – przewodnicząca
Stanisław Wieczorek
Józef Zalewski
Anna Żakiewicz

Kapituła Teatralna

Dorota Buchwald
Katarzyna Flader-Rzeszowska
Tomasz Grochoczyński
Wojciech Majcherek
Tomasz Miłkowski
Lech Śliwonik – przewodniczący
Jacek Wakar
Jadwiga Zakrzewska

Kapituła “Dzieło Życia”

Małgorzata Komorowska
Krzysztof Skolimowski
Marek Wawrzkiewicz – przewodniczący
Józef Zalewski

 

Kapituła Literacka Nagrody im Norwida 2020

Kapituła Muzyczna Nagrody im. Norwida 2020

 

Kapituła Plastyczna Nagrody im. Norwida 2020

Kapituła Teatralna Nagrody im. norwida 2020

Kapituła Dzieło życia Nagrody im. Norwida 2020

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zgłoś kandydata do 31 maja!

Ze względu na stan epidemii COVID-19, przesuwamy termin zgłaszania kandydatów do Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida do 31 maja 2020 r.

Zachęcamy ogólnopolskie związki twórcze lub ich oddziały, uczelnie wyższe, instytucje kultury, wydawnictwa i redakcje oraz artystów do zgłaszania autorów dzieł lub kreacji powstałych w 2019 r. w dziedzinach literatury, muzyki, sztuk plastycznych i teatru. Zapraszamy również do nadsyłania wniosków do Nagrody „Dzieło Życia”, przyznawanej za całokształt twórczości.

Skan wniosku wraz z oświadczeniem kandydata można wysłać drogą elektroniczną na adres nagrodanorwida@mazovia.pl. Zgłoszenie można również przesłać listownie na adres: 
Przewodniczący Sejmiku
Województwa Mazowieckiego 
Plac Bankowy 3/5,
00-142 Warszawa
(z dopiskiem „Nagroda Norwida”)

Czekamy na zgłoszenia!

 

To już XIX edycja tego wyjątkowego na Mazowszu wyróżnienia. W tym roku, ze względu na COVID-19, nie odbędzie się gala wręczania nagród. Ogłoszenie nazwisk laureatów zaplanowano na 24 września 2020. Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach otrzymają po 25 tys. zł, a laureat Nagrody „Dzieło Życia” 30 tys. zł. Pozostali nominowani uhonorowani zostaną, oprócz medalu pamiątkowego, po raz pierwszy nagrodą pieniężną w wysokości 5 tys. zł.

Od początku istnienia nagrody wyróżnionych zostało blisko 90 znakomitych pisarzy, artystów plastyków, muzyków, aktorów i reżyserów, tworzących na Mazowszu. Nagrodą „Dzieło Życia” uhonorowani zostali m.in.: Danuta Szaflarska, Jan Kobuszewski, Erwin Axer, Andrzej Łapicki, Tadeusz Konwicki, Julia Hartwig, Antoni Wit, Jerzy Maksymiuk, Stefan Gierowski.

Ostatnio zaktualizowano 5 listopada 2024 o 12:19

Mazowiecki Instytut Kultury