Nagrody im. Norwida wręczone!
Marian Opania, Wojciech Chmielewski, Maria Pomianowska oraz Jan Kucz i Antoni Janusz Pastwa zostali laureatami 16 edycji Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida. Statuetkę w kategorii „Dzieło Życia” odebrał znakomity polski pianista i pedagog muzyczny Piotr Paleczny.
– Przez te 16 lat nagrodziliśmy 76 wybitnych twórców, reżyserów, aktorów, muzyków, rzeźbiarzy, pisarzy, mieszkających i tworzących na Mazowszu – zauważył przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Ludwik Rakowski, otwierając galę wręczenia nagród na Zamku Królewskim w Warszawie. Do gratulacji i podziękowań „tym wszystkim, którzy do tej pory byli laureatami i tym, którzy dzisiaj te nagrody naszego wielkiego wieszcza otrzymają” – przyłączył się marszałek Adam Struzik.
Gość honorowy gali Piotr Paleczny nie krył radości z otrzymanej nagrody. – Kiedy poznałem listę dotychczasowych laureatów tej niezwykle zaszczytnej Nagrody „Dzieło Życia”, po prostu zaniemówiłem. Na tej liście są nazwiska, które były i są moimi idolami w każdej z dziedzin, które reprezentowały, ale rozczulił mnie fakt, dosłownie, iż na tej liście znalazłem również nazwisko mojego mistrza, mojego profesora Jana Ekiera – wyznał laureat.
W kategorii Teatr za tytułową rolę w spektaklu „Ojciec”, wystawianym w Teatrze Ateneum w Warszawie, nagrodę otrzymał Marian Opania. Aktor ze znanym sobie poczuciem humoru wyznał: „jestem troszeczkę taki jakby stremowany. Ci którzy mnie znają wiedzą, że głos mi chrypnie, włos mi rzednie, psują mi się zęby przednie i tak dalej”. Jednak bez żadnej tremy, w sposób poruszający wyrecytował fragment utworu swojego ukochanego poety – Norwida – „Fortepian Chopina”.
Statuetkę w kategorii Literatura za powieść „Belweder gryzie w rękę” odebrał Wojciech Chmielewski. – Ten prozaik, jak w końcu niewielu autorów współczesnych, opisuje rzeczywistość taką, jaka ona jest w istocie, opowiadając o sprawach z jakimi naprawdę zmagamy się na co dzień, a nie zajmuje się tematami zastępczymi, byle tylko modnymi czy poprawnymi politycznie – powiedział w laudacji przewodniczący Kapituły Literackiej Krzysztof Masłoń.
W imieniu Mari Pomianowskiej, nagrodzonej za Festiwal „Skrzyżowanie Kultur – 2017”, nagrodę odebrał syn Franciszek. – Muzyka to najbardziej zrozumiały i uniwersalny język, pozwalający na prawdziwe międzykulturowe zbliżenie i właśnie na Festiwalu „Skrzyżowanie Kultur” co roku posługujemy się tym językiem, dając sobie i publiczności możliwość głębszego zrozumienia własnych korzeni – napisała w liście laureatka.
W kategorii Sztuki plastyczne wręczono dwie statuetki: Janowi Kuczowi i Antoniemu Januszowi Pastwie za wspólną wystawę „Kucz/Pastwa”, którą można było oglądać w galerii Salon Akademii
w Warszawie. – To była dla nas bardzo ważna wystawa. Uświadomiła nam, że to w co wierzymy, co jest w sztuce trwałe może być doceniane przez innych. Chodzi o formę, która dzisiaj może jest doceniana w mniejszym stopniu, ale uważam że siłę nośną ma w dalszym ciągu dla ludzi wrażliwych – wyznał Janusz Pastwa.
Gala Wręczenia Nagród 2018
W 197. rocznicę urodzin Cypriana Norwida – 24 września 2018 r. – na Zamku Królewskim w Warszawie, podczas gali, która rozpocznie się o godz. 18.00, wręczone zostaną Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida. Gościem honorowym uroczystości będzie znakomity pianista Piotr Paleczny – laureat Nagrody „Dzieło Życia” przyznawanej za całokształt twórczości.
Podczas gali poznamy laureatów w pozostałych kategoriach. W tym roku nominacje do nagrody za dzieło bądź kreację powstałe w 2017 r. otrzymali:
w kategorii Literatura
- Maria Bigoszewska za tom poetycki „Wołam cię po imieniu”, wyd. FORMA,
- Wojciech Chmielewski za powieść „Belweder gryzie w rękę”, wyd. Iskry,
- Paweł Sołtys za zbiór opowiadań „Mikrotyki”, wyd. Czarne.
w kategorii Muzyka
- Michał Klubiński za książkę „Bohdan Wodiczko. Dyrygent wobec nowoczesnej kultury muzycznej”, UNIVERSITAS,
- Maria Pomianowska za kierownictwo artystyczne Festiwalu Skrzyżowanie Kultur – 2017,
- Lilianna Stawarz za kierownictwo muzyczne opery „Farnace” Antonio Vivaldiego, Teatr Stanisławowski w Łazienkach Królewskich w Warszawie.
w kategorii Sztuki plastyczne
- Antoni Fałat za obraz „Europa”, wystawa sztuki polskiej w Parlamencie Europejskim oraz Galerii Katarzyny Napiórkowskiej w Brukseli,
- Andrzej Kalina za wystawę „moja POLSKA podróż”, Galeria DAP w Warszawie,
- Jan Kucz i Antoni Janusz Pastwa za wystawę „Kucz/Pastwa”, galeria Salon Akademii
w Warszawie.
w kategorii Teatr
- Grzegorz Laszuk, twórca niezależnego teatru KOMUNA// Warszawa, za przedstawienie „Siedem pieśni o awangardzie”,
- Marian Opania za tytułową rolę w spektaklu „Ojciec”, teatr Ateneum w Warszawie,
- Iwan Wyrypajew za inscenizację spektaklu „Wujaszek Wania”, Teatr Polski w Warszawie.
Nazwiska laureatów ogłoszą przedstawiciele kapituł: Anna Żakiewicz, Krzysztof Masłoń, Grzegorz Michalski i Lech Śliwonik.
Nagrody wręczą Przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Ludwik Rakowski i Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.
Galę uświetni występ Anny Dereszowskiej z towarzyszeniem zespołu Machina del Tango.
Wieczór poprowadzi Tomasz Kammel.
Wstęp za zaproszeniem
Nominacje 2018
Jeden z najwybitniejszych polskich pianistów, laureat wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych oraz pedagog muzyczny – Piotr Paleczny otrzyma w tym roku Nagrodę im. Cypriana Kamila Norwida „Dzieło Życia”. Oto nominacje w pozostałych kategoriach nagrody: literatura, muzyka, sztuki plastyczne, teatr – za dzieło lub kreacje powstałe w 2017 roku.
Poetka, prozaik i wokalista
W kategorii Literatura nominowani do nagrody zostali poetka i dziennikarka Maria Bigoszewska za tom poetycki „Wołam cię po imieniu”, prozaik i historyk Wojciech Chmielewski za powieść „Belweder gryzie w rękę” oraz wokalista, autor tekstów piosenek i opowiadań Paweł Sołtys za zbiór opowiadań „Mikrotyki”.
Muzykolog, multiinstrumentalistka i klawesynistka
Nominacje w kategorii Muzyka otrzymali muzykolog Michał Klubiński za książkę „Bohdan Wodiczko. Dyrygent wobec nowoczesnej kultury muzycznej”, multiinstrumentalistka Maria Pomianowska za kierownictwo artystyczne Festiwalu Skrzyżowanie Kultur – 2017 i klawesynistka Lilianna Stawarz za kierownictwo muzyczne opery „Farnace” Antonio Vivaldiego, wystawionej w Teatrze Stanisławowskim w Łazienkach Królewskich w Warszawie.
Malarz, grafik i rzeźbiarze
W dziedzinie sztuk plastycznych kapituła nominowała malarza i grafika Antoniego Fałata za obraz „Europa”, który został pokazany na wystawie sztuki polskiej w Parlamencie Europejskim oraz Galerii Katarzyny Napiórkowskiej w Brukseli. Wśród pretendentów do nagrody znaleźli się również grafik i rysownik Andrzej Kalina za wystawę „moja POLSKA podróż”, prezentowaną w Galerii DAP w Warszawie oraz rzeźbiarze Jan Kucz i Janusz Pastwa za wystawę „Kucz/Pastwa”, którą można było obejrzeć w galerii Salon Akademii w Warszawie.
Aktor, reżyser, muzyk, grafik i performer
Statuetkę w kategorii Teatr odbierze jeden spośród trzech nominowanych w tej dziedzinie sztuki: muzyk, grafik, performer i reżyser Grzegorz Laszuk i KOMUNA Warszawa za przedstawienia „Cezary idzie na wojnę” i „Siedem pieśni o awangardzie”, aktor Marian Opania za tytułową rolę w spektaklu „Ojciec”, granym na deskach teatru Ateneum w Warszawie oraz reżyser Iwan Wyrypajew za inscenizację spektaklu „Wujaszek Wania”, wystawianego w Teatrze Polskim w Warszawie.
Laureaci
Nazwiska laureatów w poszczególnych dziedzinach sztuki ogłoszone zostaną podczas uroczystej gali wręczenia nagród 24 września 2018 r. – w dniu urodzin Norwida – na Zamku Królewskim w Warszawie. Laureaci otrzymają statuetki oraz nagrody pieniężne w wysokości 20 tys. zł, a laureat nagrody „Dzieło życia” – 25 tys. zł.
Kapituły Norwidowskie wybierały nominowanych i laureatów!
Decyzje o nominowanych i laureatach XVII edycji Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida podejmowali w tym roku znawcy sztuki, literatury, muzyki i teatru, zasiadający w kapitułach nagrody
Kapituła „Dzieło Życia”
- Krzysztof Masłoń
- Janusz Przybylski
- Kalina Zalewska
- Anna Żakiewicz – przewodnicząca
- Bożena Żelazowska
Kapituła Literacka
- Janusz Drzewucki
- Jarosław Klejnocki
- Krzysztof Masłoń – przewodniczący
- Krzysztof Mrowcewicz
- Jan Rejczak
- Marek Wawrzkiewicz
- Magdalena Zabrocka ( w zastępstwie
Tomasza Wójcika)
Kapituła Muzyczna
- Zbigniew Gołąbek
- Izabela Kłosińska
- Małgorzata Komorowska
- Stanisław Leszczyński – przewodniczący
- Grzegorz Michalski
- Janusz Przybylski
Kapituła Plastyczna
- Joanna Dziadowiec (w zastępstwie Adama Czyżewskiego)
- Grzegorz Kabas (w zastępstwie Stanisława Wieczorka
- Janusz Lewandowski (w zastępstwie Jacka Maślankiewicza)
- Katarzyna Stanny (w zastępstwie Janusza Foglera)
- Piotr Strzembosz
- Anna Żakiewicz – przewodnicząca
Kapituła Teatralna
- Dorota Buchwald
- Tomasz Grochoczyński
- Tomasz Miłkowski
- Dorota Stalińska
- Lech Śliwonik – przewodniczący
- Kalina Zalewska
Norwid po raz siedemnasty
Ruszamy z XVII edycją Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida i czekamy na zgłoszenia kandydatów.
Pięć kategorii
Nagrodzimy twórców mieszkających lub tworzących na Mazowszu za dzieła i kreacje, które zostały zrealizowane w 2017 roku na terenie województwa mazowieckiego. Zgłaszać można kandydatów w czterech kategoriach: literatura, muzyka, sztuki plastyczne i teatr. Czekamy również na propozycje pretendentów do Nagrody „Dzieło Życia”, przyznawanej za całokształt twórczości.
Kto może zgłosić kandydata?
Kandydatów do nagrody mogą zgłaszać: oddziały ogólnopolskich związków twórczych, uczelnie wyższe, instytucje kultury, wydawnictwa i redakcje działające na terenie województwa mazowieckiego, twórcy indywidualni, a także członkowie kapituł. W przypadku Nagrody „Dzieło życia” uprawnionymi do zgłaszania kandydatów są ponadto mieszkańcy województwa mazowieckiego.
Zgłoszenie powinno zawierać: dane kandydata, jego notkę biograficzną, szczegółowe uzasadnienie wniosku wraz z udokumentowaną charakterystyką osiągnięcia oraz oświadczenie kandydata o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych.
Jak zgłaszać?
Kandydata zgłosić można na trzy sposoby:
- elektronicznie, wypełniając wniosek na stronie internetowej nagrody;
- pocztą elektroniczną na adres e-mail: nagrodanorwida@mazovia.pl
- listownie na adres:
Przewodniczący Sejmiku
Województwa Mazowieckiego
Plac Bankowy 3/5,
00-142 Warszawa
(z dopiskiem „Nagroda Norwida”)
Termin zgłaszania kandydatur upływa 30 kwietnia 2018 r.
Dotychczas Nagrodą im. Cypriana Kamila Norwida uhonorowani zostali: Mirosław Bałka, Henryk Bardijewski, Krzysztof Boczkowski, Andrzej Bieńkowski, Ernest Bryll, Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Stanisława Celińska, Tadeusz Dominik, Janusz Drzewucki, Jan Englert, Barbara Falender, Wojciech Fangor, Piotr Fronczewski, Henryk Gadomski, Janusz Gajos, Krzysztof Gąsiorowski, Krzysztof Gierałtowski, Agnieszka Glińska, Jerzy Grzegorzewski, Gustaw Holoubek, Aleksandra Jachtoma, Anna Jędrychowska, Jacek Kaspszyk, Alicja Knast, Krzysztof Knittel, Krystyna Kolińska, Kazimierz Kord, Grzegorz Kowalski, Boris Kudlička, Piotr Kuncewicz, Stanisław Leszczyński, Jadwiga Mackiewicz, Janusz Marynowski, Grzegorz Moryciński, Piotr Müldner-Nieckowski, Adam Myjak, Paweł Nowak, Roman Owidzki, Olga Pasiecznik, Antoni Pastwa, Franciszek Pieczka, Jacek Sempoliński, Uta Przyboś, Maryla Sitkowska, Władysław Słowiński, Zbigniew Sudolski, Danuta Szaflarska, Artur Szklener, Kazimierz Świegocki, Mariusz Treliński, Bohdan Urbankowski, Marek Wawrzkiewicz, Henryk Wojnarowski, Maciej Wojtyszko, Iwan Wyrypajew, Bohdan Zadura, Zbigniew Zapasiewicz.
„Dziełem Życia” wyróżniono: Erwina Axera, Jana Ekiera, Stefana Gierowskiego, Jana Kobuszewskiego, Tadeusza Konwickiego, Andrzeja Łapickiego, Jerzego Maksymiuka, Wiesława Michnikowskiego, Andrzeja Sadowskiego, Danutę Szaflarską i Antoniego Wita.
Ostatnio zaktualizowano 3 września 2021 o 12:15